10 tipů na předsevzetí pro rok 2013!

Tipy na předsevzetí

aneb na co byste neměli zapomenout v novém roce

Publikováno 4.1.2013, autor: Merite (Lukas)


          Nejsme jakkoliv posedlí předsevzetími, ale rádi si připomínáme, co je důležité. Připravili jsme 10 jednoduchých tipů pro milovníka vín, na co nezapomínat v nadcházejícím roce, abychom z něj mohli vytěžit zas o něco víc. 

1. Pijte jen dobrá a ještě lepší vína!

          V letošním roce si opravdu vybírejte. Letos si to přece chcete užít, tak si dopřejte! Na světě je tolik vín, že vyzkoušet všechna nemůže obyčejný smrtelník, i kdyby pil jednu láhev za druhou. Proč tedy ztrácet čas s vínem, které za to nestojí? Raději než špatné víno, vypijte si dobré pivo, ano čtete správně. Dejte si předsevzetí, že letos ve vaší sklence skončí skutečně jen zajímavá a jedinečná vína, která vás něčím mohou inspirovat a obohatit. Jak na to? Dejte si další předsevzetí a…

 2. Vzdělávejte se!

          Cestujte, naslouchejte, poznávejte, čtěte. Najděte si svůj oblíbený relevantní zdroj informací (budeme rádi, když to budou například naše stránky) a nechte informace, aby proudily za vámi. Všichni máme v roce 2013 stejné množství času a záleží pouze na nás, kolik z něj budeme ochotni věnovat rozvíjením a studováním své záliby ve víně. Informace třiďte a ty, které pro vás mají význam, zaznamenejte. Pamatujte, že čas jako takový neexistuje, čas na své hobby si jednoduše musíte udělat!

 3. Nevěřte mýtům a zahoďte předsudky!

          Otevřete svou mysl různým názorům a přístupům. Kdo říkal, že sladké víno nemůže být kvalitní? Je víno se šroubovacím uzávěrem méně kvalitní než to s korkem? A jaké že jsou ty předepsané teploty pro podávání rosé? Zahoďte kostnaté konvence a předsudky a dejte na nejdůležitější měřítko při posuzování vín – tím jste vy sami! Víno má především přinášet radost a pro ty, kdo našli zálibu v jeho obdivování také vášeň při jeho poznávání. Nenechejte nikoho, aby vám násilně vnucoval své názory, protože jde o velmi individuální a subjektivní téma.

 4. Uplatňujte nabyté znalosti!

          Že se vám to víno co přinesla obsluha nezdá tak zcela v kondici? Řekněte to! V letošním roce buďte upřímní a o víně mluvte více než vloni. Není za co se stydět i tehdy, pokud nebudete mít pravdu a spletete si veltlín s ryzlinkem. O co přece jde? V restauraci, s přáteli i s rodinou, buďte otevření a neostýchejte se používat všechna ta krásná slova, která jsou k hodnocení vín určena. Naslouchejte, ale pokud nesouhlasíte, stůjte si za svým. Pamatujte, že při posuzování vín neexistuje žádný patent na pravdu!

 5. Pijte víno k jídlu!

          Neříkáme, že máte s kolegou vypít na posezení láhev vína k podlenímu menu, na které máte krátkou přestávku v práci, ale pokud rádi experimentujete, pokuste se proniknout do tajů kombinací pokrmu s vhodným vínem. V porovnání s jinými zeměmi „vinařské“ Evropy máme v této záležitosti co dohánět a ze statistik vyplývá, že většina Čechů konzumuje víno spíše samostatně než k jídlu. Vyzkoušejte sklenku prosecca či suchého sherry k předkrmu, kulaté chardonnay k salátu nebo skleničku malbecu k vašemu steaku, bez ohledu na to, jestli sedíte ve vybrané restauraci, nebo doma v obýváku. Vedle zážitků, které kombinování vína s jídlem přináší uděláte také něco pro své zdraví, jelikož blahodárné působení pravidelného pití vína k jídlu je vědecky prokázáno.

 6. Skutečně vychutnávejte!

          Naučte se pro letošek víno používat a náležitě ho vychutnávat. To bude chtít respekt a čas. Dobře vybírejte, pijte pomalu a s rozvahou, v rozumném množství. Sebelepší víno, dostane-li se „do hlavy“, přestává díky alkoholu odevzdávat to, co je od něj očekáváno. Když budete otvírat víno, přemýšlejte letos více, proč máte v ruce právě tuto lahev a jak s ní chcete zacházet. Nepijte víno ve stresu či špatné atmosféře, protože i sebelepší skvost vám zhořkne k nepoznání. Víno používejte k znovuobjevení svého vnitřního klidu a dělejte jím radost svému okolí.

 7. Archivujte, evidujte, zaznamenávejte!

          Ruku na srdce. Vedete si poznámky o zajímavých vínech, se kterými jste se setkali? Možná, že jste se po ztrátě dat už naučili pravidelně zálohovat obsah pevného disku svého počítače, ale jak to máte s vínem? Každý člověk zapomíná a je opravdu škoda, když si po letech snažíte vybavit, jakou že láhev jste to tehdy pili s přáteli, která vám tolik chutnala. K dispozici se nabízí mnoho metod a nástrojů, které vám nezaberou čas a přitom skvěle poslouží pro vedení evidence (s dobrými tipy příjdeme v rámci našeho blogu). Pořizujte si vína alespoň po 6ti kusech a máte-li k tomu možnosti, archivujte je. Není nic krásnějšího než rok od roku sledovat, jak se vaše oblíbené bordeaux vyvíjí v chuti a zraje vám před očima.

 8. Zdokonalte se v degustování!

          Degustování a posuzování vín je jako každá jiná činnost otázkou tréninku a pravidelného cviku. Pokud nemáte zdravotní indispozici, která by vám znemožňovala věnovat se v plnosti pozorování senzorických vlastností vín, otevírá se vám nádherný svět pro vlastní výzkumy a hodnocení. Svou malou laboratoř nosíte stále s sebou! Účastněte se degustací a hledejte ve vínech to, co tam nacházejí ostatní, ale také svoje vlastní vodítka, která vás naučí rozeznávat shodné a charakteristické rysy. Dejte si předsevzetí, uspořádejte degustaci s přáteli a staňte se aktivním degustátorem!

 9. Zaveďte osobní vztah s vaším dodavatelem!

          Přemýšleli jste někdy nad tím, jak vybíráte a pořizujete vína? Není to tak trochu neosobní věc? Vyžadujte letos od svého dodavatele osobní přístup. Každý se někdy nachází v situaci, kdy by se hodila dobrá rada odborníka. Najděte takového dodavatele, který si toho bude vědom a bude vám k dispozici nejen v okamžiku, kdy čeká na vaši platbu. Jaké víno koupit tchýni k narozeninám? Jak archivovat a uskladnit zakoupená vína? Nebojte se zeptat, jsme tu od toho.

 10. Dělejte jen to, co je opravdu důležité!

          Je tak jednoduché uzavírat se do svých malých izolovaných světů a přehlížet to podstatné. Největší dobrodružství zažijete s těmi, které máte rádi, s vaší rodinou a přáteli. A nemusíte kvůli tomu jezdit do exotických zemí, a možná, že mnohem větší dobrodružství čeká ve vašem obývacím pokoji nebo při grilování na zahradě. Zkoušejte nové věci a poznávejte. Nejlépe se sklenkou dobrého vína v ruce!

 Všechno nejlepší pro rok 2013 vám přeje tým společnosti Merite!