Merite představuje: Turecká vína

Turkey vineyard

Merite jako specialista na turecká vína

Publikováno 3.4.2013, autor: Merite (Lukas Trnka)


          Už od loňského podzimu, kdy jsme se jako jediní zástupci naší země zúčastnili European Wine Blogger Conference v tureckém Izmiru netrpělivě čekáme, až se budeme moci podělit o neuvěřitelný zážitek s tureckými víny s ostatními a přinést je do skleniček také všem dobrodruhům, kteří prahnou po poznávání nových a kvalitních světových vín. Po více než půlroce intenzivní práce, studia, návštěv a poznávání tak silně historického grand terroiru Anatolie můžeme konečně začít nabyté znalosti a objevená vína pomalu začít předávat ostatním, a to jak teoreticky, tak prakticky. Hurá do toho.

          Na nedávno proběhnuvším ProWeinu v Dusseldorfu jsme si už s kolegy pouze znovu ověřili, že naše rozhodnutí importovat turecká vína do Česka bylo správné a podpořili jsme již vloni nabyté vztahy s tureckými vinaři a institucí Wines Of Turkey. Sledujte proto naše webové stránky a Facebook, jelikož zde budeme pravidelně uveřejňovat jednak hodnotné informace o Turecku jako zemi, která je v rámci širšího grand terroiru skutečnou kolébkou pěstování vinné révy a neprávem byla dosud na našem trhu opomíjena. Druhak pak budete mít s Merite řadu příležitostí ochunat „na vlastní patro“ nespočet krásných vín a zajímavých vinařství, která jsme z této země přivezli a s nimiž jsme navázali osobní spolupráci.

Věděli jste, že…

Jen jako návnadu pro další sledování tohoto tématu na našich stránkách uvádíme několik zajímavých shrnujících informací o Turecku, jakožto „vinné“ zemi, kterou vám v Merite budeme postupně představovat:

  •  Turecko (regionálně) krom toho, že je považováno za nejstarší člověkem osídlenou krajinu světa (první zmínky sahají do dob kolem roku 7000 př.Kr.) vyrábí opravdu velmi zajímavá vína.
  • V roce 2011-2012 získala turecká vína více než 500 medailových ocenění zahrnujíce zlaté mediale z prominentních světových soutěží.
  • Turecko je 6. zemí na světě v produkci hroznů. Pouze 2% z nich jsou však dále zpracována pro výrobu vína.
  • Roční produkce vína činí více než 75 miliónů litrů.
  • Průměrná roční konzumace vína na jednu osobu se pohybuje kolem jednoho litru.
  • V Turecku se ročně vypije přes 1,043 miliónů litrů alkoholických nápojů, přičemž víno představuje 7% z tohoto celku (dále například: 86% pivo, 4% Raki, 1% Vodka)

          A chtěli bychom pokračovat…ale…musíme se zastavit…určitě to sami znáte ze své vlastní činnosti. Vždy, když na něčem delší dobu pracujete a dané téma se stane vaší vášní, nemůžete dočkat času, abyste předali novinky a nabyté vědomosti dále světu. Samozřejmě, nejraději bychom to udělali naráz, ale máme toho pro vás o tureckých vínech tolik, že budeme muset pěkně postupně. I to je správný důvod pro sledování našeho webu i Facebooku. Již brzy přineseme další porci informací a tureckých vín! A třeba – přibude i nějaká ochutnávka!